حسینه های نطنز در محرم

به خودم قول دادم که توی این گیر و دار امتحانا و جزوات و فرجه، تاسوعا و عاشورای امسال هم برگردم شهرستان و خودم رو توی حس و حال نوستالوژیک عزاداری های اونجا قرار بدم.

  از مهمترین و قدیمیترین اماکن عزاداری شهرستان نطنز که همچنان بافت سنتی خودشون رو حفظ کردن میشه به :

حسینیه های افوشته، بازار، علیا و مزرعه خطیر اشاره کرد که هر ساله و با فرارسیدن ماه محرم مراسم تعزیه خوانی توی این اماکن برپاست. از این چهار حسینه، بازار و علیا با سقف چادری و به شیوه سنتی و تیرکهای چوبی آماده مراسم تعزیه و عزاداری هستن.

سقف حسینه افوشته هم با چادر  پوشیده میشه اما بر خلاف حسینه بازار و علیا با تیرکهای چوبی برافراشته نمیشه و طی بازسازی چند سال قبل این جایگاه و برای جلوگیری از سقوط چادر و تیرکهای سنگین، از میله های آهنی زیر چادر استفاده میشه.

در ضمن باید بگم که جایگاه ابوالفضل مزرعه خطیر (که تعصب خاصی بهش دارم) هم با تلفیقی از دو نوع حسینه ذکر شده آماده برپایی تعزیه است.

- مراسم برپایی چادر هم که در نوع خودش یکی از جالبترین مراسم محرمه... خیلی دوست داشتم  امسال توی این مراسم شرکت کنم که نشد دیگه.

- راستی هر کسی حلیم باحال و با شیوه پخت سنتی (با هیزم و پختی از شب تا صبح) می خواد سر ساعت ۶ صبح بیاد حسینیه مزرعه خطیر.امیدوارم به خودم برسه!!

 

  
نویسنده : مرتضی ; ساعت ۱٢:٠٧ ‎ب.ظ روز ۸ دی ۱۳۸٧
تگ ها :