حرکت هیئت مزرعه خطیر

به تصویر کشیدن صحنه زیبای حرکت امروز هیئت مزرعه خطیر خیلی سخته، حتی با دوربین عکاسی و فیلمبرداری.این هیئت درست مثل هر سال  تاسوعا با شکوه خاص خودش از در خانه های در گذشتگان و شهیدان مزرعه خطیر شروع به حرکت کرد.

مسیر این حرکت که از ساعت ٨ صبح شروع شد و ساعت ١۴ به پایان رسید، خیابان شهدا، خیابان امام خمینی، میدان امام خمینی، محله فاطمیه و بلوار طالقانی بود و این هیئت مجددا به حسینیه ابوالفضل مزرعه خطیر برگشت.

ساکنین نطنز همگی معترفند که حرکت هیئت مزرعه خطیر در روزهای تاسوعا و عاشورا و طی مسافت طولانی توسط این عزادارن و زنجیرزنان یکی از باشکوه ترین مراسم شهرستان است.به قول قدیمی های هیئت این حرکت از سالهای خیلی دور رسم بوده.

به جرئت می شه گفت این هیئت در طول مسیر حرکت خودش مقابل بیش از دویست خانه توقف و برای در گذشتگان آن خانواده ها و شادی اموات طلب مغفرت می کنه.

فکر کنم تعداد امواتی هم که توسط حاج جواد رجبی (یکی از بانیان هیئت) در مقابل هر خانه ذکر میشه روی هم چیزی بیش از ۴٠٠ نفر باشه.در مجموع میشه این حرکت رو یکی از راههای زنده نگه داشتن اموات دونست.

آنتراک:

- از اینکه مزرعه خطیری و عضو این هیئت هستم احساس غرور می کنم.

- هوای تاسوعای امسال یکی از باحالترین هواهای روزگار بود.بر خلاف پارسال که هوا برفی و سرد بود و سوز خاصی داشت، امروز آفتاب گرمای ناناسی داشت!!

- فکر کنم تنم تا یه هفته بوی اسفند و گلاب بده....

- بعد از یه هفته درس خوندن توی دانشکده علوم اجتماعی و ارتباطات برای آماده شدن امتحانات، حضور توی عزاداری شهرستان نطنز واقعا لازم بود خصوصا با این هوای ناز.

- هیئت مزرعه خطیر در ادامه حرکت های خودش، تا ساعاتی دیگر میهمان هیئت الجواد شهرینان و هیئت بازار است و فردا صبح هم طبق عادت قدیمی خود، میهمان امامزاده رقیه خاتون و حسینیه علیاست.

  
نویسنده : مرتضی ; ساعت ٥:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱٧ دی ۱۳۸٧
تگ ها :