داور داربی: ایرانی یا خارجی؟

دیروز یه نیمچه گزارش یا نیمچه مقاله نوشتم فرستادم روی سایت.وقتی روی سایت رفت و یه بار خوندم خودم نفهمیدم مقاله بود یا گزارش!! جای دکتر فرقانی خالیه که بهم گیر بده.

اگر ورزشی بودید و دوست داشتید بخونید نظر بدید:

ضرورت تحقق آرزوی بزرگ جامعه داوری فوتبال
14 سال پیش برای آخرین بار داوران ایرانی شانس قضاوت شهرآورد بزرگ فوتبال تهران را بدست آوردند اما مسائل بوجود آمده در این دیدار که 30 دیماه سال 73در ورزشگاه آزادی برگزار شد،استفاده از داوران داخلی برای این بازی را به خاطره ها سپرد و سوت بدستان خارجی میهمان این بازی همیشه حساس شدند.

به گزارش ایرنا، حساسیت شهرآورد بزرگ تهران و مسائل حاشیه ای که در آخرین دیداری که به قضاوت داور ایرانی برگزار شد، مسئولان وقت فوتبال را به استفاده از داوران خارجی در این مسابقه پرطرفدار وادار کرد.
موضوعی که رفته رفته برای فوتبال دوستان ایرانی به یک عادت تبدیل شد و هر وقت سخن از داوران ایرانی برای قضاوت شهرآورد تهران پیش می آمد، همه با دیده شک و نگرانی به آن نگاه می کردند.
گرچه قبل از انقلاب داورانی همچون محمد صالحی، منوچهر نظری، محسن زمانی و جعفر نامدار بارها قضاوت این مسابقه را بر عهده داشتند ولی داوران بزرگ خارجی هم در تهران حاضر شدند. رودولف شورر، توفیق بهرام اوف، جک تیلور انگلیسی، بهادر خان، ظغرل والمک، پیت ری، نیکولای پیترکچیانو و آدولف یورکاپ از داوران خارجی داربی پیش از انقلاب بودند که به خوبی از عهده این قضاوت بر آمدند.
 بقیه در ادامه مطلب...

با توجه به سیاست فدراسیون فوتبال پس از پیروزی انقلاب مبنی بر قضاوت داوران ایرانی در شهرآورد پایتخت ،افرادی چون محمد صالحی، منوچهر نظری، حمید خوشخوان، بهمن بهلولی و ... فرصت سوت زنی در این مسابقه را بدست آوردند اما، بعد از درگیری سال 73، قضاوت این دیدار به هیچ داور ایرانی سپرده نشد.
این موضوع تا جایی پیش رفت که قضاوت داور ایرانی در دیدار استقلال و پرسپولیس به "آرزوی بزرگ جامعه داوری" تبدیل شد و اعتماد به داور ایرانی تا حد زیادی کاهش یافت.
رشد داوری در چند سال اخیر، حضور داوران سرشناس ایرانی در تورنمنت های بین المللی، سیاست فدراسیون فوتبال بر استفاده از داور ایرانی و کم شدن از حاشیه های این دیدار بار دیگر این زمینه را بوجود آورده تا قضاوت پرطرفدار ترین دیدار لیگ برتر و بازی برگشت استقلال و پرسپولیس در لیگ هشتم را یک داور ایرانی بر عهده بگیرد.
در این راستا نمی توان عملکرد مثبت کمک داوران ایرانی در بازی رفت این دو تیم در فصل هشتم را از نظر دور داشت که یکی دیگر از دلایل تشویق دست اندرکاران به استفاده از داوران ایرانی برای قضاوت شهرآورد تهران است.
با این حال، کمیته داوران فدراسیون فوتبال تا روزهای آینده و در حالی که کمتر از دو هفته به روز برگزاری این دیدار حساس باقی نمانده است، پس از بررسی سه گزینه مطرح شده برای قضاوت، (محسن ترکی، سعید مظفری زاده و خداداد افشاریان)، در نهایت یکی را به عنوان داور شهرآورد بزرگ تهران انتخاب و معرفی خواهد کرد.
هرچند که به گفته رییس کمیته داوران،" ممکن است در دقیقه 90 به این نتیجه برسیم که بار دیگر قضاوت این بازی به داور خارجی سپرده شود"، اما از شواهد پیداست که به احتمال قریب به یقین، داوری از جامعه داوری ایران، بار دیگر باید بعد از 14 سال توانایی خود را با قضاوت در این دیدار نشان دهد.
گروه ورزشی ایرنا در نظر دارد تا با گفت و گو با کارشناسان فوتبال و داوری ضرورت استفاده از داور ایرانی در این دیدار را بررسی نماید.
این گفت وگو ها از امروز (شنبه) بر روی خروجی ورزشی ایرنا ارسال خواهد شد.

  
نویسنده : مرتضی ; ساعت ۱٢:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳ بهمن ۱۳۸٧
تگ ها : ادامه مطلب