مناظره فیروز کریمی و علیپور

فیروز کریمی: منظورشان از ف.ک فری کله پز بوده است!

علیپور: منشور اخلاقی به تایید باشگاه ها رسیده است

حتما همه شما فیروز کریمی رو می شناسید و با ادبیات طنز و گاه هجوی وی آشنا هستید.کریمی نیز جزء آن پنج مربی بود که منشور اخلاقی شامل حالش شده و از مربیگری در عرصه لیگ برتر محروم شد.هم اکنون بحث محرومیت فیروز کریمی، فرهاد کاظمی، فراز کمالوند، نادردست نشان و دو مدیرعامل که طبق منشور اخلاقی از فعالیت محروم هستند هر روز داغ و داغتر می شود.

در زیر مناظره فیروز کریمی و دفاعیات این مربی را در همین راستا می خوانید:

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در هفتمین همایش فوتبال و رسانه که پنچ شنبه برگزار شد، حجت الاسلام علیپور مشاور فرهنگی سازمان لیگ حرفه‌یی فوتبال و فیروز کریمی سرمربی داماش گیلان به مناظره پرداختند. 

علیپور: از ابتدای فصل هشتم منشور اخلاقی و رفتاری فوتبال ایران با هماهنگی همه‌ی باشگاه‌ها تصویب شد که در مرحله نخست 14 باشگاه موافق بودند و در مرحله دوم نیز سه باشگاه که نقد داشتند نقطه نظراتشان را به طور مکتوب و حضوری به ما ارائه دادند، بر این اساس با 17 رای موافق و یک رای مخالف منشور اخلاقی در هیات رییسه سازمان لیگ تصویب شد و مبنای کاری و قانونی پیدا کرد. آیین نامه اجرایی در ابتدای فصل طی چهار نامه به باشگاه‌ها ابلاغ شد در پایان این فصل ما به یقین رسیدیم که برخی از دوستان بدون توجه به مفاد آن و بر اساس تفاهم آن را امضا کردند.

فیروز کریمی: من به فدراسیون رفتم و به من گفتند که من جزو سه مربی که اسامی آنها به صورت اختصاری در رسانه‌ها منتشر شد نیستم و گفتند کسانی دیگر مدنظر ما بودند، من هم گفتم حتما «ف.ک » " فری کله‌پز" بوده! هر چه فکر کردم " ف. ک " دیگری پیدا نکردم. از باب اینکه در حد من نیست جواب یک روحانی جلیل‌القدر را بدهم، نمی‌خواهم بحثی کنم، اینجا آمدم تا از باب اینکه از شرایط موجود برای دفاع از خودم به عنوان "ف.ک" دفاع کنم.

علیپور: من باید از باب وظیفه از فیروز کریمی در بحث مسائل اخیر که دو موضوع با هم خلط شده دفاع کنم، یک بحث دلالی، واسطه‌گری و تبانی و موضوع پرونده‌ای است که توسط برخی از نهادها چهار یا پنج‌ماه گذشته پیگیری می‌شد و خبری که برخی سایت‌ها درج کردند در ذهن برخی اهالی ورزش و پیشکسوتان و رسانه‌ها این ذهنیت ایجاد شد که کسانی که به واسطه آیین‌نامه اجرایی منشور ممکن است زیر سوال باشند و انضباط رفتاری آنها مناسب نباشد خلط شده بود. سردار محمدی نام فیروز کریمی را صراحتا اعلام کرد، بحث سازمان لیگ این است که رفتارهای کریمی در مناظرات تلویزیونی و نوع تعاملات رفتاری مشکل دارد و از نظر بحث دلالی هیچ ارتباطی با فیروز کریمی ندارد.

کریمی: اساسنامه فدراسیون فوتبال به تایید هیات وزیران رسیده، کامل و جامع‌، قابل اجرا و منطبق با اصول و مفاد فیفا است. اساسنامه‌ای که مجددا در سازمان لیگ تصویب شده به اعتقاد من باید در مجمع به آن رسیدگی شود، ما وقتی به کمیته برگزاری مسابقات عنوان سازمان لیگ را می‌دهیم این مساله توهم ایجاد می‌کند، ما باید بدانیم سازمان لیگ همان کمیته مسابقات است که با همان نفرات قبلی اداره می‌شود که این خودش مشکل‌ساز است. اساسنامه‌ای که مجددا به امضا رسیده از نظر قانونی نفی‌کننده اساسنامه فدراسیون فوتبال است که به تایید هیات وزیران رسیده. رسیدگی به مسائلی تحت عنوان تخلفات به کمیته انضباطی فوتبال محول شده و پس از آن هم به کمیته استیناف. از نظر من منشور اخلاقی از ابعاد مختلف غلط است.

علیپور: مباحث حقوقی و قانونی منشور اخلاقی که به تصویب هیات رییسه فدراسیون فوتبال رسیده همان اساسنامه‌ای است که به تایید هیات وزیران و فیفا رسیده و اکنون به عنوان کتاب جاری محسوب می‌شود و باید اصل حاکم در تمام بخش‌های فوتبال هم‌تراز با آن باشد. این اساسنامه وظایف سازمان لیگ را تعریف کرده. اگر این مساله نبود چرا نایب رییس دوم فدراسیون باید رییس سازمان لیگ می‌شد؟ این اولین تذکر حقوقی به آقای کریمی است. جناب آقای کریمی! که خدمات زیادی به فوتبال داشتید و با این حال از نظر من گاهی به حق خود هم نرسیدید اگر سال گذشته به عنوان یکی از چهارتیم حاضر در لیگ قهرمانان آسیا بودید باید بدانید که کنفدراسیون آسیا تصمیم گرفت شرایط برگزاری لیگ قهرمانان آسیا را فراهم کند. آن زمان فوتبال ایران تا خواست قواعد شش‌گانه را تمکین کند قواعد ده گانه و پس از آن هم هفده‌گانه شد. یکی از اصلی‌ترین شرایط آن هم این بود که سازمان لیگ ایران باید مانند ژاپن دارای هیات مدیره، ثبت، بخش حقوقی و مالی، داوری و انضباطی مستقل باشد.

به گزارش ایسنا، مشاور فرهنگی سازمان لیگ فوتبال در بخش دیگری از مناظره خود در پاسخ به این موضوع که بسیاری از مدیران عامل باشگاه‌ها به اجبار منشور اخلاقی سازمان لیگ را امضاء کردند، گفت: اگر من اطلاع داشتم که چنین مسائلی مطرح شده است زودتر از اینها این کار را می‌کردم، من رسما از یکی از شبکه‌های خبری و یا یکی از خبرگزاری‌ها به نیابت از سایر اصحاب رسانه دعوت می‌کنم که روز شنبه به فدراسیون بیایند و سوابق اعلامی باشگاه‌ها را مشاهده کنند، در بحث امضای آیین‌نامه منشور اخلاقی برای هیچ‌کس الزامی وجود نداشت. قطعا وقتی از میان 18 تیم 10 تیم توافق می‌کنند مابقی باید از این توافق تمکین کنند.

فیروز کریمی: همه‌ی کسانی که منشور اخلاقی را پیگیری کردند می‌دانند که ما چه می‌گوییم. من پیشنهاد دادم که به خیابان برویم و از صدنفر درباره منشور اخلاقی فدراسیون فوتبال سوال کنیم و بپرسیم که مفاد این آیین‌نامه چیست؟ اگر یک نفر مفاد آن را شنیده بود من بحث شما را می‌پذیرم. آیا گفتمان من در ارباب جراید خلاف منشور اخلاقی است در یکی از مصاحبه‌هایم به وضعیت نورافکن استادیوم حافظیه شیراز اشاره کردم. من گفته بودم که گوشه زمین را نمی‌بینم و اشتباه کردم که همراه خودم چراغ قوه نیاوردم. عزیز محمدی به من گفت که نباید حقیقت را در همه جا به زبان آورد، این در صورتی است که امام علی (ع) فرموده‌اند حقیقت را در همه جا بگویید ولو اینکه به نفع حریفتان باشد. آنجا که گفتم اگر گوشه‌های زمین را نمی‌بینم طبق منشور اخلاقی که مفادی روشن ندارد 30 نمره از من کم می‌شود، اگر جلوی پایم را نبینم 10 نمره و اگر اطراف خودم را نبینم حتما 3 نمره! نوع گفتمان من ممکن است به دل میلیون‌ها نفر بنشیند و به دل دو نفر هم ننشیند. برداشت من از مفاد غیر روشن منشور اخلاقی شخصی است، به نظر من با این رویه فوتبال از مفاد خودش خارج می‌شود. اگر ما تا چهارماه دیگر در این باره صحبت کنیم به نتیجه نمی‌رسیم چرا که این منشور محتوای مشخصی ندارد. از نظر من چهار عدد نحسی برای فوتبال ما حساب می‌شود. سازمان لیگ چهار بار مسابقات را به فاصله دو ، سه و چهارهفته‌ای تعطیل کرد، مسابقات لیگ چهار روز به چهار روز برگزار می‌شود، چهار تیم ما از لیگ قهرمانان آسیا حذف شدند، به فاصله 72 ساعت برای صباباتری و پرسپولیس بازی گذاشتند که منجر به باخت ما شد. این رویه مغایر با فیفا است، از طریق فیفا می‌توان این موضوع را پیگیری کرد، از نظر من یکسری مسائل در فوتبال ما جرم است. ما در همه زمینه‌ها صدمه خوردیم بعد می‌آییم و می‌گوییم که مدل ریش لنگری چند نمره منفی دارد!

resize-of-resize-of-p1010584-x.JPG

علیپور: بالاخره کریمی جزو مربیان حرفه‌ای است. وی به عنوان سرمربی تیم صبای قم اجازه می‌دهد که نام 40 بازیکن برای کسب مجوز حضور در مسابقات اعلام شود در حالی که یک باشگاه با ساماندهی 22 بازیکن می‌تواند برای مسابقات تیم خود را آماده کند. از طرفی لیگ قهرمانان برای اولین بار بود که برگزار می‌شد اگر همین الان به جدول AFC نگاه کنید می‌توانید فشردگی مسابقات را از اواخر بهمن تا پیش از خرداد سال آینده ببینید. تذکر کریمی در خصوص برگزاری مسابقات لیگ به فاصله چهار روز وارد است ولی ما باید به سمتی برویم که هر چهار روز یک مسابقه برگزار کنیم، این برای شماهایی است که می‌خواهید لیگ حرفه‌ای داشته باشید، اگر جدول فصلی ایران را نگاه کنید از دو ماه قبل پیش‌بینی جدول مسابقات به باشگاه‌ها ارائه شده تا نقطه نظرات خود را در این خصوص به ما اعلام کنند، متاسفانه هیچ‌کس برای ما ابلاغی نمی‌فرستد و وقتی که لیگ تعطیل می‌شود به گره می‌خوریم و می‌آیند و آن زمان از ما سوال می‌کنند که چرا شرایط به این گونه است.

ادامه مطلب

- هر چی دوست دارید فکر کنید...

  
نویسنده : مرتضی ; ساعت ۸:٢٢ ‎ق.ظ روز ۱۳ تیر ۱۳۸۸
تگ ها :