در آستانه همایش علم و فوتبال و سومین حضور بن همام در ایران

صفایی فراهانی بارها به داد بن همام رسیده بود اما...

آیا بن همام به داد صفایی فراهانی می رسد؟

1- بن همام، رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا است.نامی آشنا برای اهالی ورزش بخصوص فوتبال ایران.بن همام چند ماه پیش برای دومین دوره پیاپی به ریاست فدراسیون فوتبال آسیا رسید و البته نباید در این میان از تلاش های ایرانیان و فدراسیون فوتبال ایران برای رسیدن به این هدف چشم پوشید.

2- محسن صفایی فراهانی، رئیس سابق فدراسیون فوتبال ایران در دوران خاتمی است.خدمات او به فوتبال ایران را می توان در آن دسته از خدماتی قرار داد که فوتبال امروزه ما همه چیزش را مدیون اوست.خدماتی که هر چند به دلیل عدم صعود ایران به جام جهانی بر همه پنهان ماند اما، ورزشی نویسان به خوبی از برنامه ریزی های فدراسیون فوتبال در آن زمان با خبرند.صفایی فراهانی ازنزدیک ترین افراد به بن همام است و از صفایی به عنوان یکی از مشاوران ارشد بن همام نام برده می شود.

3- صفایی فراهانی اما پیش از آنکه مدیری ورزشی باشد، در عرصه اقتصاد و تجارت نیز از مدیران باسابقه و کاربلد می باشد.وی  همچنین صاحب عرصه ها و شرکت های بزرگ تجاری نیز هست که بسیاری از آنها در خارج از کشور فعالیت می کنند.

4- بر هیچ کس پوشیده نیست که بن همام کسب سمت ریاست کنفدراسیون فوتبال آسیا را مدیون صفایی فراهانی می باشد.طبق صحبت های خصوصی صفایی که از بزرگترین لابی های جهانی ورزش برخوردار است، بن همام را به عنوان گزینه ریاست فدراسیون فوتبال آسیا به فیفا معرفی می کند.صفایی که قبل از آن این سمت به او پیشنهاد شده بود، به دلیل هزینه بردار بودن این پست از قبول آن سر باز زده و بن همام را جایگزین خود می کند.بن همام چه  دوره اول و چه دوره دوم ریاستش را به صفایی مدیون است.

5- صفایی در مرداد 86 با حمایت بن­همام، به عضویت کمیته فنی فیفا و با حکم او نایب رییس کمیته‌ی مسابقاتAFC شد. وی همچنین طبق دستور بن­همام، رییس کمیته انتقالی فدارسیون فوتبال ایران هم شده بود. تا جایی که عدم پذیرش صفایی در ایران موجب شد که بن­همام فوتبال ایران را تهدید به تحریم کند.صفایی در دوران حضورش در کمیته انتقالی نیز تلاش زیادی را برای انتخاب سرمربی تیم ملی و ... به کار برد که البته در پایان بی نتیجه ماند.

6- مردی که اعراب دوستش داشتند. ثروتِ صفایی­فراهانی که 30سال در پست های مختلف دولتی اشتغال فراوانی داشته منجر شد که در مناظرات انتخاباتی ریاست جمهوری اخیر، در مقابلِ سوالِ «از کجا آورده­ای» قرار بگیرد. این مساله وقتی تشدید شد که بعد از انتخابات که دشمنان، تمام تلاش خود را برای نا امن جلوه دادن ایران بکار بسته بودند، شرکای صفایی­فراهانی در AFC مسابقات فوتسال باشگاه­های آسیا در ایران را لغو کردند. هرچند این ارتباطات سیاسی بن­همام قبلا هم در پافشاری به نفع صفایی سابقه داشت ولی لغو همزمان مسابقات تیراندازی غرب آسیا در تهران و عدم صدور روادید برای شطرنج‌بازانی که عازم یمن بودند و بعبارتی بایکوت ورزش کشور در این برهه حساس، علامت سوالی را ایجاد کرد که پاسخ سوال مذکور اینجاست: صفایی فراهانی که بعلت اغتشاشات و عضویت در کمیته X در بازداشت به سر می­برد رابطه نزدیکی با «شیخ حمد» رییس شورای المپیک آسیا دارد و لابی‌ها و ارتباطات ورزشی و البته غیرورزشی گسترده‌ای نیز با هم داشته‌اند.

7- حال تمام موارد بالا را که در کنار هم بگذاریم، حضور بن همام، رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا در ایران برای سومین بار پیاپی در یکسال و نیم اخیر کمی قابل توجه می باشد.بن همام فردا برای شرکت در جلسه علم و فوتبال به تهران می آید اما درست در شرایطی که حتی اتاق بازرگانی از آزاد کردن صفایی فراهانی از زندان بازمانده است، باید دید بن همام در کنار حضور به ظاهر فوتبالانه اش در ایران کاری از پیش می برد؟

  
نویسنده : مرتضی ; ساعت ٩:٥٠ ‎ق.ظ روز ٩ آبان ۱۳۸۸
تگ ها :