انیمیشن ماری و مکس

انیمیشن ماری و مکس را می توان از  جنبه های مختلف مورد بررسی قرار داد. از یادگیری زبان انگلیسی روان در آن گرفته تا پی بردن به دنیای یک دختر تنهای هشت ساله، نیازهای سرکوب شده یک مرد ۴۴ ساله، نکات فلسفی، باورهای دینی، زیر سئوال بردن عرف و...

داستان با صحنه های دراماتیک یک روستا شروع می شود. همه چیز در این روستا بوی تنهایی و غم می دهد و حتی عروسک ها و مجسمه های موجود در خانه های مردم نیز به شکل معنا داری غمگین هستند.

ماری، دختربچه هفت ساله استرالیایی که ساکن یکی از روستاهای حومه ملبورن است. او تنهاست. پدرش در کارخانه تولید چای کار می کند و به جز چند بار، او را نمی بیند.مادرش یک معتاد به الکل اسپانیایی و سیگار است و اثری از کمترین توجه به ماری در او نیست.

روی پیشانی ماری لکه ای وجود دارد که همین موضوع باعث تحقیر او می شود. ماری از شدت تنهایی و سئوالهای بی جوابش فکر نامه نگاری با فردی در نیویورک را در سر می پروراند و به همین خاطر خطاب به مکس (مرد  شدیدا چاق و ۴۴ ساله نیویورکی) می نویسد. این نامه نگاری ها تا 26 سالگی ماری ادامه می یابد.

مکس مردی تنها، چاق، به شدت منزوی است که دنیا را آنطور که باید نمی بیند. به گفته خود مکس (در نامه هایش به ماری) مشکل او این است که بیش از حد منطقی و واقعیت گراست، مردم او را درک نمی کنند، از عشق نفرت دارد و تنها واژه غیر قابل هضم برای او عشق است.

این مشکل تا بدانجا پیش می رود که وقتی ماری از مکس درباره عشق سئوال می پرسد، مکس از شدت اضطراب این موضوع به مدت هشت ماه به تیمارستان منتقل می شود. مکس درباره این مشکل می گوید کاش عشق هم همانند سئوالهای دیگر فرمول داشت...

* تماشای این انیمیشن برای تمام شما دوستان خردسال، نوجوان، جوان، میانسال و پیر توصیه می شود!

* نکات ظریفی در این داستان وجود دارد. با دقت ببینید.

* این فیلم برگرفته از داستانی واقعی است...

 

 

  
نویسنده : مرتضی ; ساعت ۱۱:٥۳ ‎ب.ظ روز ٩ اسفند ۱۳۸۸
تگ ها : ادامه مطلب